Welcome to FearlessFriday.com! Today is Tuesday, October 17th, 2017.
Week 6 Review
Week 5 Review
Week 4 Review
Week 3 Review
Week 2 Review
Week 1 Review
Brand new #FearlessFriday LIVE Scoreboard format to debut this Friday. STAY TUNED!

Author Topic: 2A-3 District Meet at Earle  (Read 346 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline NEark tigers

  • All Star
  • *****
  • Posts: 2,082
  • Karma: +43/-3852
  • Gender: Male
  • It's always great in the Bulldog Nation!
2A-3 District Meet at Earle
« on: April 25, 2017, 11:46:53 pm »
2017 2A-3 District Meet at Earle



GIRLS

Team Finish
1 Des Arc
2 Earle
3 Hazen
4 PW

High Point Winner: Alysa Dohm, Des Arc


HIGH JUMP
1. Teairra Clark, Earle   4'6''
2. Elaijah Brown, Earle  4'6''
3. Britni Wilson, Earle    4'0''

LONG JUMP
1. Elaijah Brown, Earle                15' 4 1/2"
2. Alysa Dohm, Des Arc              14' 2 1/4"
3. Kirsten Kennedy, Des Arc        13' 7 1/4"

TRIPLE JUMP
1. Britni Wilson, Earle                  29' 2"
2. Alysa Dohm, Des Arc               28' 10"
3. Madison Lewis, Des Arc            28' 5"

SHOT PUT
1. C. Hambrick, DA                   28'5"
2. Y. Aly, PW                            28'
3. L. Cook, DA                          26'6"

DISCUS
1. C. Hambrick, DA                   70'0''
2. A. Austin, Earle                     57'4"
3. Z. Taylor, DA                        55'1"

3200m RELAY
1. Earle                13:12
2. Des Arc            13:18

100m Hurdles
1. D. Choate, Earle          20.81
2. B. Wilson, Earle           20.93
3. K. Clark, Earle             23.46

100m
1. E. Brown, Earle            13.50
2. M. Lewis, DA                14.23
3. I. Sanders, PW             15.43

400m Relay
1. Earle                       53.80
2. Des Arc                   67.75

400m
1. T. Clark, Earle            67.71
2. A. Logan, Earle           69.28
3. M. Lewis, DA             72.69

300m HURDLES
1. D. Choate, Earle         59.85
2. B. Wilson, Earle       1:05.07
3. K. Clark, Earle         1:08.07

200m
1. M. Lewis, Des Arc       29.40
2. S. Williams, Des Arc    32.62
3. D Brown, Earle           33.76

1600m Relay
1. Des Arc                4:38.35
2. Earle                    4:46.43

Note: I didn't get some of the other events, but DA won most of those events


BOYS

Team Finish
1 Earle                       119
2 Palestine-Whealey    114
3 Hazen
4 Des Arc

High Point Winner Antwan Dawson, Palestine-Wheatey

DISCUS
1. B. Toll, Hazen                    99'11"
2. K. McKissick, P-W               96' 2"
3. A. Williams, Earle               88'1"

SHOT PUT
1. J. Coopwood, Earle             43'4"
2. G. Bohannon, Earle             41'5"
3. A. Utley, PW                       37'4"

TRIPLE JUMP
1. A. Dawson, P-W                 42'7"
2. T. Reel, Earle                     40'10"
3. T. Bonds, P-W                    39'1"

LONG JUMP
1. A. Dawson, P-W                 19' 4 3/4"
2. O. Bunton, Earle                19' 4"
3. C. Perry, Hazen                  19' 0"

HIGH JUMP
1. A. Dawson, P-W                 6' 2"
2. J. Minor, Hazen                  5' 8"
3. T. Reel, Earle                     5' 6"
    J. Brown, Earle                  5' 6"

POLE VAULT
1. D. Smith, P-W                   8' 10"
2. J. George, Earle                 8' 0"
3. Z. McCall, P-W                   7' 4"

3200m Relay
1. Earle                        9:47.97
2. P-Wheatley             11:33.96
3. Des Arc                   11:58.36

110m Hurdles
1. D. McKinney, Earle             16.70
2. M. Peoples, P-W                 18.66
3. D. Lee, P-W                       23.31

100m
1. A. Dawson, P-W                   11.38
2. O. Bunton, Earle                  11.47
3. K. Banks, Earle                    11.48

1600m
1. D. Smith, PW                     5:12.89
2. L. Milow, Earle                    5:16.82
3. N. Allen,Earle                     5:43.38

400m Relay
1. Earle                                 45.29
2. Palestine-Wheatley             46.77 
3. Hazen                                49.40

400m
1. A. Dawson, P-W                   55.30
2. T. Bonds, P-W                     55.69
3.G. Bohannon, Earle               55.97

300m Hurdles
1. D.McKinney, Earle                46.37
2. R. Brown, Earle                   46.60
3. M.Peoples,P-W                     46.76

1600m Relay
1. Earle                               3:43.35
2. Palestine-Wheatley           3:58.63
3. Hazen                             4:08.84

3200m Run
1. L. Milow, Earle                 12:05.45
2. D. Smith, P-W                 12:22.91
3. C Cooper, P-W                 12:55.90

200m
1. A. Dawson, P-W                  23.26
2. K. Banks, Earle                   23.33
3. L. Price, Earle                      24.79

800m
1. D. Smith, P-W                  2:15.68
2. L. MIlow, Earle                 2:16.55
3. Z. McCall, P-W                  2:23.16



     
« Last Edit: April 26, 2017, 01:58:28 am by NEark tigers »

Offline pick_DA_EAGLES

  • Hall of Famer
  • ***
  • Posts: 12,076
  • Karma: +361/-583
  • Gender: Male
  • i feel more like i do now than i did awhile ago!
Re: 2A-3 District Meet at Earle
« Reply #1 on: April 30, 2017, 10:41:45 pm »
B. Toll from hazen is 14 and in the 9th grade and won the discus. Young man is going to be a BEAST.

 

Fox 16 Arkansas Fox 24 Arkansas